Telefony alarmowe Sprawdź, jakie numery alarmowe powinieneś znać!

Jakie są najważniejsze numery alarmowe?
Dowiedz się jakie numery są przydatne

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Telefony alarmowe - czy znasz te numery?

Dodano dnia: 2020-10-21 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Operatorzy numerów alarmowych obsługują zgłoszenia dotyczące zagrożenia zdrowia, bezpieczeństwa i życia, przestępstw lub zakłócania porządku publicznego, a także zagrożenia mienia i środowiska. W wielu sytuacjach, które wymagają interwencji służb ratowniczych, znajomość telefonu alarmowego jest jednym z najważniejszych aspektów decydujących o uratowaniu czyjegoś życia. Tymczasem wciąż niewiele osób, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, nie ma podstawowej wiedzy na ten temat. Sprawdź, jaki numer alarmowy powinieneś wykręcić, oczekując pomocy od policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, energetycznego, gazowego czy innych służb ratowniczych.

Telefony alarmowe - czy znasz te numery?

Numery alarmowe powołane ustawowo

Numery alarmowe w Polsce określone zostały szczegółowo w ustawie z dnia 16 lipca 2004 roku - Prawo telekomunikacyjne, a także w Planie Numeracji Krajowej (PNK) dla publicznych sieci telefonicznych. Na podstawie obydwu aktów ustalono 14 numerów alarmowych, w tym jeden wspólny dla wszystkich służb, które ustawowo powołane zostały do niesienia pomocy, a także 13 pozostałych numerów alarmowych, alarmowych interwencyjnych oraz alarmowych informacyjno-koordynacyjnych. Telefon alarmowy to trzycyfrowy numer skrócony o następującym szablonie: 9XY (pierwsza cyfra numeru to zawsze 9). Wyjątek stanowi numer ratunkowy 112, którego format przystosowano do stosowanej w całej Europie numeracji alarmowej. 

Jakie są telefony alarmowe w Polsce?

112 to ogólnoeuropejski numer alarmowy, pod który można dzwonić z telefonu stacjonarnego lub komórkowego w całej Unii Europejskiej. Służy do powiadamiania odpowiednich służb w sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia, życia lub mienia, do których zaliczyć można między innymi:

wypadki drogowe, 

pożary,

poważne uszkodzenia ciała,

omdlenia i utratę świadomości,

włamania,

kradzieże,

rozboje i inne przypadki użycia przemocy,

inne sytuacje zagrażające zdrowiu, życiu, bezpieczeństwu czy porządkowi publicznemu. 

Dzwoniąc na numer alarmowy 112, a więc do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, zostaniesz przekierowany do odpowiednich służb - policji, pogotowia czy straży pożarnej. Europejski Numer Alarmowy 112 działa również w niektórych krajach poza Unią Europejską, między innymi w Szwajcarii czy Republice Południowej Afryki. 

Oprócz nr 112 nadal funkcjonują krajowe telefony alarmowe, jednak to Europejski Numer Alarmowy jest jedynym, który umożliwia połączenie ze służbami ratunkowymi z dowolnego kraju UE. 

983  - nr alarmowy na pogotowie weterynaryjne,

984 - ratownictwo wodne,

985 - ratownictwo morskie i górskie,

986 - numer na straż miejską (nie we wszystkich miastach),

987 - telefon alarmowy do centrum zarządzania kryzysowego,

991 - numer na pogotowie energetyczne,

992 - numer na pogotowie gazowe,

993 - numer ratunkowy na pogotowie ciepłownicze,

994 - nr alarmowy na pogotowie wodno-kanalizacyjne,

995 - numer na Komendę Główną Policji (system Child Alert),

996 - Centrum Antyterrorystyczne,

997 - numer na Policję (obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego dostępne pod numerem alarmowym 112),

998 - nr na straż pożarną,

999 - numer na pogotowie ratunkowe. 

Na mocy ustawy Prawo telekomunikacyjne zabronione jest stosowanie innych trzycyfrowych numerów specjalnych poza tymi wymienionymi powyżej. 

Czy telefony alarmowe są bezpłatne?

Zgodnie z polskim prawem telekomunikacyjnym dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych ma obowiązek zapewnić użytkownikom swojej sieci bezpłatne połączenia z numerami alarmowymi. Dotyczy to zarówno połączeń wykonywanych z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych. Wszystkie numery muszą być czynne, a zgłoszenia przyjmowane są całodobowo. 

Jak dzwonić na numer alarmowy?

Aby zadzwonić na numer alarmowy, wybierz 3 cyfry i poczekaj na połączenie. Nie musisz wprowadzać numeru kierunkowego ani poprzedzać cyfr prefiksem. Kiedy po drugiej stronie zgłosi się dyspozytor, spokojnie i wyraźnie przekaż mu następujące informacje:

Co się stało?

Czy są poszkodowani? Jeśli tak - jaki jest ich stan?

Miejsce zdarzenia (adres i nazwa obiektu, cechy charakterystyczne dla danego miejsca),

Swoje imię i nazwisko, a także numer telefonu, z którego podajesz informację o zdarzeniu.

Pamiętaj, aby nie dzwonić na numer alarmowy bez potrzeby, a więc wtedy, kiedy sytuacja nie wymaga interwencji służb ratunkowych (nie jest niebezpieczna, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, życia, środowiska czy mienia). Nieuzasadniony telefon alarmowy blokuje linię osobie, która w danym momencie rzeczywiście znajduje się w niebezpieczeństwie i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Dlatego tak ważne jest rozważne i odpowiedzialne korzystanie z telefonów alarmowych. 

O ile większość z nas wie, jaki jest numer na policję, o tyle telefony alarmowe do pozostałych służb ratowniczych są raczej mało znane. Warto więc mieć je na swojej liście kontaktów - nigdy nie wiesz, co może Ci się przytrafić.  

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.