Umowa abonamentowa na czas określony czy nieokreślony? Sprawdź co bardziej się opłaca.

Dowiedz się jaka oferta jest dla Ciebie korzystniejsza!
Sprawdź, która oferta oferuje najwięcej.

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Umowa abonamentowa na czas określony czy nieokreślony? Co się bardziej opłaca?

Dodano dnia: 2020-04-27 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Przez dłuższy czas abonament telefoniczny kojarzono z niepotrzebnym wiązaniem się z operatorem GSM. Ostatnie lata przyniosły jednak wiele zmian na rynku usług telekomunikacyjnych, a oferowane obecnie abonamenty stanowią poważną alternatywę dla popularnych dawniej kart telefonicznych. Minęły już czasy, w których zobowiązani byliśmy do podpisania abonamentu na minimum dwa lata. Teraz można korzystać z jego plusów i wciąż cieszyć się elastycznością w przypadku umów bezterminowych. Oczywiście, abonament na czas określony nadal pozostaje w ofercie operatorów i ma swoje zalety. Porównaliśmy oba warianty i sprawdziliśmy, który opłaca się bardziej na przykładzie abonamentów w OTVARTA.

Umowa abonamentowa na czas określony czy nieokreślony? Co się bardziej opłaca?

Oferta na abonament - najlepsza opcja dla tych, którzy chcą być stale w kontakcie

Abonament to rozwiązanie znacznie prostsze i wygodniejsze od ofert typu pre-paid. Użytkownicy mogą liczyć na stały dostęp do usług i nie muszą zaprzątać sobie głowy regularnym zasilaniem konta - wystarczy stałe zlecenie przelewu. Rozwiązanie to doceniają zwłaszcza osoby, które z telefonu komórkowego korzystają bardzo często i nie mogą sobie pozwolić na nagły brak środków na koncie czy “odcięcie się od świata”. Zwykle po przekroczeniu limitu minut lub SMS-ów rachunek za abonament zostawał powiększony o odpowiednią kwotę. Obecnie jednak operatorzy, w ramach udostępnianych pakietów, przedstawiają oferty typu no-limits - są to najlepsze oferty na abonament, dzięki którym można dzwonić i pisać do woli, mając przy tym do wykorzystania Internet o określonej wielkości. W ramach abonamentowych pakietów oferowane są także dodatkowe usługi - na przykład roaming.

Aby móc korzystać z oferty abonamentowej, należy podpisać umowę z operatorem - zazwyczaj jej czas wynosi rok lub dwa lata. Operatorzy proponują także abonament na czas nieokreślony - umowę taką można rozwiązać w dowolnym, najbardziej dogodnym dla siebie momencie.

Abonament na czas nieokreślony czy określony? Co lepsze?

Umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych kojarzą nam się przede wszystkim z podpisywaniem zobowiązywania - w przypadku operatorów GSM abonament na czas określony trwa zwykle 12 lub 24 miesiące. Przedwczesne zerwanie umowy oznacza najczęściej naliczenie kary. Ponadto, kiedy kończy się okres umowy, a abonent nie występuje z wnioskiem o jej rozwiązanie, co jest często wynikiem zwykłego przeoczenia terminu, operator przedłuża ją automatycznie na taki sam okres.

Problem pojawia się także wtedy, kiedy w czasie trwania umowy pojawia się korzystniejsza dla nas oferta - niestety, podpisaliśmy zobowiązanie i do jego końca musimy płacić tyle, ile uwzględniono w warunkach kontraktu. W takich sytuacjach warto więc rozważyć abonament na czas nieokreślony, w przypadku którego umowę możemy zerwać w dowolnym momencie. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na okres jej wypowiedzenia. Niektóre firmy próbują zrekompensować sobie ryzyko nagłego zerwania umowy i stracenia klienta, dlatego wprowadzają trzymiesięczny, a niekiedy nawet półroczny okres wypowiedzenia. W OTVARTA okres wypowiedzenia wynosi zaledwie miesiąc.

Wysokość opłaty za abonament miesięczny może być różna w przypadku umów bezterminowych i tych podpisywanych na czas określony - wszystko zależy od zaproponowanych przez operatora pakietów. Aby móc dokładnie porównać oba warianty czasu trwania umowy, wzięliśmy pod uwagę pakiety OTVARTA w takich samych cenach.

Abonament na czas nieokreślony i na 24 miesiące w OTVARTA. Porównujemy dwa abonamenty za 28,99 zł miesięcznie

W kwocie 28,99 zł dostępne są w OTVARTA umowy na 24 miesiące oraz na czas nieokreślony - w obu przypadkach są to najlepsze oferty na abonament pod względem liczby dostępnych udogodnień. Sprawdźmy, czym się różnią.

Rozmowy i wiadomości bez limitu

Zarówno abonament na czas nieokreślony O! Swobodna!, jak i abonament na 24 miesiące O! Mam wszystko! zapewniają nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci i na telefony stacjonarne. Podobnie jest w przypadku wiadomości SMS - w obu wariantach są one nielimitowane, a więc pod tym względem abonamenty niczym się od siebie nie różnią. Jeżeli chodzi natomiast o wiadomości MMS, o wiele korzystniej wypada abonament na czas nieokreślony, czyli oferta O! Swobodna! - tu również możemy liczyć na wiadomości nielimitowane. W przypadku umowy na 24 miesiące takiej opcji niestety nie ma i za MMS-y pobierana jest opłata.

Pakiet internetowy

W przypadku oferowanego w cenie abonamentu pakietu internetowego również korzystniej wypada umowa na czas nieokreślony - O! Swobodna! oferuje aż 31 GB Internetu, dając tym samym swobodny dostęp do informacji, muzyki i filmów. Podpisując umowę na 24 miesiące otrzymujesz natomiast 6 GB Internetu, a dodatkowe 3 GB możesz dokupić za 10 zł. W obu wariantach masz zapewniony Internet bez limitu po wykorzystaniu przydzielonego w ramach abonamentu transferu - przy zredukowanej prędkości.

Roaming

Decydując się na abonament bezterminowy, otrzymujesz w ramach roamingu tak zwany pakiet wakacyjny, a więc 500 minut rozmów wymiennych na SMS-y w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Możesz z niego skorzystać 2 razy w roku kalendarzowym, a okres trwania pakietu wynosi 14 dni. W przypadku abonamentu na czas określony połączenia i usługi na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu otrzymujesz w cenie abonamentu. Pod tym względem oferta ta wydaje się zatem korzystniejsza.

Na czas nieokreślony czy określony? Jak wybrać najkorzystniejszy abonament?

Oba abonamenty w wysokości 29,99 zł dają naprawdę spore możliwości. To, na który ostatecznie się zdecydujesz, powinno zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb. Zastanów się dokładnie, na czym najbardziej Ci zależy? Czy regularnie kontaktujesz się z osobami z zagranicy lub często podróżujesz? Jakiej wielkości pakiet internetowy jest niezbędny, aby zapewnić Ci komfortowe korzystanie z telefonu? Jak często wysyłasz MMS-y i czy potrzebujesz w tym zakresie nielimitowanych wiadomości?

Jeżeli zależy Ci na elastyczności i nie chcesz wiązać się umową na dwa lata, wybierz abonament na czas nieokreślony. Jeżeli jednak nie przewidujesz zmiany oferty przez najbliższe 24 miesiące i zależy Ci na usługach, których nie otrzymasz w ramach umowy bezterminowej, postaw na abonament na czas określony.

W OTVARTA mamy też inne pakiety abonamentowe, zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Jeżeli interesuje Cię najniższy abonament bezterminowy, wybierz pakiet O! Najtańsza! - za jedyne 9,99 zł miesięcznie otrzymasz nielimitowane rozmowy w sieci, 60 minut rozmów na telefony komórkowe i stacjonarne, wiadomości SMS w cenie 0,19 zł, Internet 2 GB, a także bezpłatny pakiet wakacyjny w ramach roamingu. To najtańszy abonament komórkowy na rynku. W przypadku abonamentów bezterminowych zawierasz umowę na czas nieokreślony, a więc możesz z niej zrezygnować w każdym momencie.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.