Wi-Fi Calling Jak dzwonić przez internet?

Dzwonienie przez Wi-Fi
Dowiedz się czym jest Wi-Fi Calling i jak z niego korzystać

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Wi-Fi Calling - jak dzwonić przez Wi-Fi?

Dodano dnia: 2023-04-17 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Wraz z postępem technologii i rosnącą popularnością sieci Wi-Fi, coraz więcej osób korzysta z Wi-Fi Calling, aby dzwonić przez internet. Ta usługa jest dostępna w wielu krajach i na różnych urządzeniach, a jej korzyści obejmują lepszą jakość połączeń, niższe koszty i większą elastyczność.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest Wi-Fi Calling, jak dzwonić przez Wi-Fi, korzystając z usługi, jaka jest zasada jej działania i co zrobić, aby z niej skorzystać.

Wi-Fi Calling - jak dzwonić przez Wi-Fi?

Czym jest usługa Wi-Fi Calling?

Wi-Fi Calling to usługa, która umożliwia wykonywanie połączeń przez internet zamiast przez tradycyjną sieć komórkową. Dzięki temu możesz rozmawiać nawet jeśli sygnał telefonii komórkowej jest słaby lub niedostępny – jedyny warunek to dostęp do sieci Wi-Fi.

Wi-Fi Calling jest dostępne na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach, tabletach i komputerach. Usługa dostarczana jest przez operatorów sieci komórkowych i zwykle wymaga dodatkowej konfiguracji.

Zalety korzystania z Wi-Fi Calling obejmują lepszą jakość połączeń, niższe koszty i większą elastyczność. Wi-Fi Calling może być korzystniejszy, gdy znajdujesz się w miejscu, gdzie sygnał telefonii komórkowej jest słaby lub go po prostu nie ma.

Z funkcją Wi-Fi Calling możliwe jest prowadzenie rozmów głosowych oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS i MMS, korzystając z numeru telefonu i sieci Wi-Fi dowolnego operatora. Ta usługa działa zarówno na terenie Polski, jak i za granicą, co umożliwia łatwe i wygodne komunikowanie się z bliskimi bez względu na lokalizację.

Warto wiedzieć, że…

…korzystanie z Wi-Fi Calling nie wymaga od abonenta posiadania aktywnej usługi roamingu.

Jak działa Wi-Fi Calling?

Wi-Fi Calling działa na zasadzie przekazywania sygnału telefonicznego przez internet, zamiast przez sieć komórkową. Ta usługa działa w oparciu o technologie Voice over Internet Protocol (VoIP) i Session Initiation Protocol (SIP), które umożliwiają przesyłanie sygnału dźwiękowego przez sieć.

Aby korzystać z Wi-Fi Calling, Twoje urządzenie musi być kompatybilne z technologią, natomiast sieć Wi-Fi musi spełniać określone wymagania.

Kompatybilność urządzeń z Wi-Fi Calling obejmuje większość nowoczesnych smartfonów i tabletów, w tym urządzenia z systemami operacyjnymi Android i iOS.

Wi-Fi Calling może działać tylko z siecią Wi-Fi, która zapewnia odpowiednią jakość połączenia i przepustowość. Wymagania sieciowe dla Wi-Fi Calling obejmują odpowiednią prędkość przesyłania danych, minimalne opóźnienia oraz minimalny poziom szumów i zakłóceń.

Jak skonfigurować Wi-Fi Calling?

Aby skorzystać z Wi-Fi Calling, musisz skonfigurować usługę na swoim urządzeniu. Konfiguracja różni się w zależności od operatora sieci komórkowej, z którym masz podpisaną umową, jak i samego urządzenia, na którym chcesz skorzystać z usługi.

Zazwyczaj, proces konfiguracji składa się z kilku kroków, które obejmują:

 • aktywację usługi,
 • ustawienia preferencji połączeń,
 • wybór trybu korzystania z Wi-Fi Calling.

Trudności związane z konfiguracją Wi-Fi Calling mogą obejmować:

 • problemy z siecią Wi-Fi,
 • błędy w ustawieniach urządzenia.

Jeśli napotkałeś trudności z konfiguracją, warto skontaktować się z operatorami sieci komórkowych lub producentami urządzeń, którzy oferują wsparcie techniczne.

Bezpieczeństwo Wi-Fi Calling – na co należy uważać?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych połączeń telefonicznych, korzystanie z Wi-Fi Calling może wiązać się z różnymi zagrożeniami.

Potencjalne zagrożenia związane z korzystaniem z Wi-Fi Calling obejmują:

 • ataki hakerskie,
 • podsłuchiwanie,
 • kradzież danych.

Aby chronić swoje połączenia Wi-Fi Calling, dobrze jest uprzednio zabezpieczyć Wi-Fi hasłem i szyfrowaniem danych. Ponadto warto korzystać z aplikacji do szyfrowania połączeń i unikać korzystania z niezaufanych, ogólnodostępnych sieci Wi-Fi.

Dostępność i cena za połączenia Wi-Fi Calling

Wi-Fi Calling jest dostępny w różnych krajach i na różnych urządzeniach – w OTVARTA udostępniliśmy listę modeli smarfonów wspierających Wi-Fi Calling.

W niektórych państwach usługa jest oferowana przez wszystkich operatorów sieci komórkowych, a w innych - tylko przez kilku. Opłaty związane z korzystaniem z Wi-Fi Calling są zazwyczaj niższe niż w przypadku tradycyjnych połączeń telefonicznych, lecz cena jest zróżnicowana i zależy od operatora sieci komórkowej.

Warto wiedzieć!

Koszty połączeń głosowych, wiadomości SMS i MMS przeprowadzonych za pośrednictwem Wi-Fi Calling, zarówno w Polsce, jak i za granicą, są naliczane według stawek określonych w cenniku dla danej taryfy - w ten sam sposób, co połączenia realizowane w zasięgu sieci operatora. Zapewnia to klientom pełną przejrzystość i kontrolę nad kosztami związanymi z korzystaniem z tej funkcji.

Wi-Fi Calling - jak dzwonić przez Wi-Fi? Podsumowanie

Wi-Fi Calling to usługa, która, w odróżnieniu od tradycyjnych połączeń, umożliwia przeprowadzanie rozmów przez internet. Usługa ta ma wiele zalet, w tym:

 • lepszą jakość połączeń,
 • niższe koszty,
 • większą elastyczność.

Aby korzystać z Wi-Fi Calling, musisz skonfigurować usługę na swoim urządzeniu i mieć dostęp do sieci Wi-Fi. Warto pamiętać, że korzystanie z Wi-Fi Calling może być narażone na różne zagrożenia, dlatego dobrze jest stosować odpowiednie zabezpieczenia.

Warto również wspomnieć o tym, że Wi-Fi Calling nie jest dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych. Usługa jest dostępna wyłącznie na najnowszych smartfonach w tym choćby na nowych modelach iPhone i Samsungu Galaxy.

Aktywuj usługę w sieci OTVARTA. Zrobisz to wybierając 1 z 3 sposobów:

 1. Wejdź na Portal OTVARTA 24/7
 2. Wpisz kod USSD na klawiaturze numerycznej telefonu: *101*11*1327#
 3. Zadzwoń do Działu Obsługi Klienta: 699 711 699
Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.