Zalany telefon Najlepsze sposoby na suszenie

Jak wysuszyć zalany telefon?
Dowiedz się jakie są najlepsze sposoby na suszenie telefonu

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Zalany telefon – 3 najlepsze i sprawdzone sposoby na suszenie telefonu

Dodano dnia: 2021-11-10 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

W dobie tak zaawansowanych technologii chwila nieuwagi może drogo kosztować. Niezniszczalna NOKIA 3310 to już przeszłość. Wielu z nas zapamiętało ją z jej niewyobrażalnej odporności na uszkodzenia, w tym także na zalanie. W rankingu na najbardziej wytrzymałe telefony dzisiejsze smartfony nie dałyby jej rady. Przypadkowa kąpiel Twojego urządzenia może przyczynić się do wielu problemów – utracone dane, dostęp do bankowości mobilnej, dokumentów tożsamości i prawa jazdy. Bez smartfona, jak bez ręki. Zalany telefon? Co zrobić, gdy i Tobie przydarzy się wypadek? Jak wysuszyć zalany telefon? Czy utopiony telefon da się odratować? Przejdź do dalszej części artykułu i sprawdź, co możesz zrobić, aby odzyskać dostęp do zasobów smartfona.

Zalany telefon – 3 najlepsze i sprawdzone sposoby na suszenie telefonu

Telefon wpadł do wody i nie działa na dotyk – to tylko część problemów z zalanym smartfonem

Zamoczony telefon nie musi przestać działać od razu. Choć w pierwszej chwili wszystko wydaje się być w porządku, jego niszczenie może następować powoli i sukcesywnie. Czego możesz się spodziewać?

  • Ekran dotykowy będzie coraz słabiej reagował na Twoje polecenia.
  • Zalany telefon sam zacznie się wyłączać, a jego praca i reakcja znacznie zwolni.
  • Żywotność baterii będzie słabła z każdym dniem.

Co zrobić z zalanym telefonem? Poznaj 3 najlepsze i sprawdzone sposoby na to, jak wysuszyć telefon

W reanimacji telefonu kluczowe jest wybranie odpowiedniej metody. Zależeć ona będzie w dużej mierze od poziomu zalania, a także od tego w czym smartfon został „utopiony”. Teoretycznie każda ciecz jest dla elektroniki zabójcza. Jednakże jej skład może mieć niebagatelne znaczenie podczas suszenia i ratowania danych. Zwykła butelkowana woda, choć niebezpieczna, będzie mniej szkodliwa dla poszczególnych podzespołów. Jeżeli telefon wpadł do wody morskiej lub został zalany słodkim napojem czy też kawą sprawa może się nieco skomplikować.

Z uwagi na dużą ilość soli, woda morska jest niestety cieczą przyspieszającą korozję. Słodkie napoje natomiast przez zawarty w nim cukier podziałają na elementy smartfona, jak klej. W obu tych przypadkach osuszanie telefonu będzie trudne. Nawet jeśli udało się uruchomić urządzenie tuż po wypadku nie oznacza to, że w przeciągu kilku dni nie będą odczuwalne skutki np. elektrolizy. Choć wiele osób z uporem maniaka będzie starała się skopiować dane podłączając telefon do laptopa lub korzystając z funkcji przenoszenia danych, w pierwszej kolejności należy odciąć telefon od zasilania - wyłączyć, a już na pewno nie ładować, co może doprowadzić do zwarcia lub nawet poważniejszych usterek. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko natychmiastowej i bezpowrotnej utraty danych.

Internet pełen jest porad, które w mniejszym lub większym stopniu mogą pomóc. My skupiliśmy się jedynie na tych, które są garścią praktycznych i sprawdzonych sposobów. Nie gwarantują one 100% powodzenia, ale mogą dać cień szansy na odzyskanie danych zgromadzonych w pamięci urządzenia.

  1. Mokry smartfon włóż do słoika z ryżem. Czy ryż pomaga na zalany telefon? Niestety produkt spożywczy, o którym mowa, nie jest gwarantem sukcesu, ale w przypadku wody może pomóc. Ryż bardzo dobrze chłonie wilgoć, dlatego stanowi jedną z metod. Pamiętaj, że słodkie napoje i ryż to połączenie, które może tylko przyczynić się do pogłębiania problemu.
  2. Rozłóż poszczególne części smartofna, o ile jest to możliwe, na suchym ręczniku papierowym - jeżeli możesz wyjąć baterię, zrób to niezwłocznie. Wykorzystaj patyczek kosmetyczny do osuszania miejsc trudnodostępnych. Możesz dodatkowo nasączyć wacik umieszczony na jednym z końców patyczka alkoholem – przyspieszy on odparowywanie wody, a w przypadku lepkich napojów pomoże rozpuścić cukier. W niektórych sklepach można kupić specjalny płyn do czyszczenia zalanych telefonów. Jednakże rozłożenie urządzenia na czynniki pierwsze wymaga wiedzy i skutkuje utratą gwarancji. Odradza się osuszanie telefonu suszarką lub kładąc aparat na kaloryferze - wyższa temperatura szkodzi tak samo, jak woda.
  3. Urządzenie pozostaw na 12-14 godzin w ciepłym, dobrze wentylowanym miejscu.

To jedyne co w przypadku zalania telefonu możesz zrobić. Tyle i aż tyle, bo kontakt z wodą i napojami daje niewielki procent szans na odzyskanie pełnej funkcjonalności smartfona. Oddaj telefon do serwisu. Naprawa zalanego telefonu może być kosztowna, jednakże to jedyny sposób na odzyskanie wrażliwych danych.

Zalany telefon – co robić? W OTVARTA możesz wymienić uszkodzoną kartę SIM na nową

Jeżeli po zalaniu karta SIM przestała działać, skontaktuj się z Telefonicznym Biurem Obsługi Abonenta dostępnym pod numerem 699 711 699. Po otrzymaniu nowej karty SIM ponownie zadzwoń pod wskazany numer w celu jej aktywacji. Wymiana karty nie spowoduje zmiany dotychczasowego numeru telefonu. Niestety dane na niej zapisane zostaną utracone.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.