Zgubiłem telefon na abonament Co teraz?

Co zrobić w przypadku zgubienia telefonu?
Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć i gdzie możesz zgłosić sprawę.

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Zgubiłem telefon na abonament – co teraz?

Dodano dnia: 2021-03-04 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Podstawowa różnica pomiędzy telefonem na kartę a abonament opiera się na sposobie rozliczenia za usługę telekomunikacyjną. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z modelem przedpłatowym, czyli zakres dostępnych usług uwarunkowany jest sumą, którą doładowałeś konto. W drugim przypadku wszystkie gwarantowane przez umowę udogodnienia są odnawiane co miesiąc. Niezależnie od tego, czy z nich korzystasz, czy nie, i tak musisz uregulować płatności.

W przypadku drugiego modelu zgubienie telefonu lub kradzież wiąże się z koniecznością podjęcia określonych kroków, w których toku poinformujemy operatora o konieczności przerwaniu opłat z przyczyn niezależnych od nas. Wiele osób zachodzi w głowę – „zgubiłem telefon, co zrobić”. Jeśli więc tego rodzaju problem nie jest Ci obcy, zachęcamy do lektury artykułu.

Zgubiony telefon

Zgubiony telefon – co robić?

Nie da się ukryć, że wielu współczesnych użytkowników telefonów komórkowych polega na swoich urządzeniach nie tylko w zakresie wykonywania połączeń, ale również traktuje je jako podręczny GPS, wygodne urządzenie do rozrywki czy odpisywania na pilne maile. Nie mówiąc już o aplikacjach podłączonych do konta bankowego. Wszystko to powoduje, że bez smartfona czujemy się niemalże jak bez integralnej części ciała. Nic więc dziwnego, że zgubienie telefonu wywołuje taką panikę. Trzeba jednak zachować zimną krew i podjąć kilka odpowiednich decyzji, tak aby zgubiony telefon na abonament nie przysporzył żadnych kłopotów.

Zgubiłeś telefon? Zablokuj go

Co zrobić po zgubieniu telefonu? Przede wszystkim, zablokować go. Niezależnie od tego, czy padłeś ofiara kradzieży, czy po prostu wypadł Ci podczas codziennych obowiązków, zawsze istnieje spore ryzyko, że trafił w niepowołane ręce. Niezwłocznie skontaktuj się więc ze swoim operatorem – możesz albo zgłosić się osobiście do fizycznej placówki, skorzystać z dostępnych na stronie niektórych operatorów specjalnych formularzy kontaktowych, bądź po prostu poprosić znajomego o możliwość wykonania telefonu z jego urządzenia.

Połączywszy się z konsultantem, powiedz mu dokładnie, jak wygląda sytuacja, poproś o zablokowanie numeru, dzięki czemu potencjalny znalazca, nawet gdyby chciał uzyskać dostęp do Twojego rachunku, to zostanie mu to uniemożliwione przez działania operatora. Zgubiony telefon to niestety łatwa gratka dla nieuczciwych znalazców, a zwykła blokada ekranowa rzadko kiedy jest wystarczającym zabezpieczeniem. Po zablokowaniu karty SIM warto poprosić usługodawcę telekomunikacyjnego o wydanie duplikatu. Tym sposobem zachowasz swój numer i na czas rozwiązania sprawy ze zgubieniem bądź kradzieżą, będziesz mógł korzystać z zastępczego urządzenia. Odpowiedź na pytanie, jak zablokować skradziony telefon, jest więc stosunkowo prosta. Ważne jest szybkie działanie – poinformuj więc usługodawcę o tym, że zgubiono telefon i czekaj na jego pomoc.

Pamiętaj jednak, że zgubienie lub kradzież telefonu nie jest objęte ubezpieczeniem, zatem nawet jeśli zaczniesz starać się o odszkodowanie lub telefon zastępczy dostarczony przez operatora, to szanse powodzenia są niestety bardzo niskie (chyba że wcześniej wykupiłeś specjalny pakiet ubezpieczeniowy, który nie wchodzi w skład standardowego zakupu). Warto więc mieć zawsze w domu schowane jedno urządzenie zastępcze – tak na wszelki wypadek.

Zgubiony telefon – policja

Mówi się, że rowery, samochody oraz urządzenia mobilne plasują się w pierwszej trójce najczęściej kradzionych przedmiotów. Warto więc mieć świadomość, że np. trzymanie urządzenia mobilnego na blacie w restauracji czy pubie nie jest najrozsądniejszym pomysłem. Jeśli z niego nie korzystasz, trzymaj go albo w torbie, albo w kieszeni, dla bezpieczeństwa. Jeśli jednak dojdzie do kradzieży, kolejnym krokiem, po zablokowaniu numeru, jest zgłoszenie sprawy na policję. Wbrew pozorom odnalezienie Twojej własności jest całkiem prawdopodobne. Statystyki twierdzą, że służby porządkowe odzyskują telefony komórkowe ze skutecznością 23%, co przy częstotliwości podobnych zgłoszeń jest imponującym wynikiem.

Oczywiście zgubienie telefonu na abonament nie musi oznaczać kradzieży, lecz i tak warto poinformować o tym stróżów prawa. Spróbuj podać wszystkie szczegóły dotyczące ewentualnej kradzieży. Kiedy ostatni raz miałeś w kieszeni telefon, a kiedy się zorientowałeś, że go brakuje? Czy mógł Ci wypaść? W jakich okolicznościach okazało się, że nie masz smartfona? Te informacje z pewnością będą miały ogromne znaczenie dla policji.

Co zrobić po zgubieniu telefonu – Biuro Rzeczy Znalezionych

Blokada telefonu oraz zgłoszenie sprawy na policji to dość pasywne czynności, są natomiast osoby, które same chcą spróbować swoich sił w poszukiwaniu zguby. W takiej sytuacji powinieneś odtworzyć w pamięci swoje kroki i zastanowić się, gdzie było największe prawdopodobieństwo zgubienia lub kradzieży. Jeśli przebywałeś w zatłoczonym miejscu, jak chociażby dworzec PKP, galeria handlowa czy lotnisko, to warto udać się do Biura Rzeczy Znalezionych – a nuż Twoja zgubiona komórka właśnie tam na Ciebie czeka? W przypadku restauracji, siłowni czy innych usługowych punktów użyteczności publicznej, warto zapytać obsługę, czy podczas sprzątania nie widzieli Twojego urządzenia. A czasami nawet można znaleźć sporządzony na szybko napis informujący o tym, że tutaj zgubiono telefon komórkowy.

Zgubienie telefonu na abonament – aplikacje śledzące

Problem z kradzieżą i zgubieniem telefonów komórkowych utrzymuje się od dość dawna i na przestrzeni ostatnich lat wielu producentów programów na urządzenia mobilne próbowało stworzyć pomocny software, dzięki któremu znajdowanie zguby okaże się znacznie łatwiejsze. Jakim aplikacjom warto więc zaufać, jeśli chcesz zabezpieczyć swój telefon na tego typu sytuację?

  • Mobile Tracker – kiedy skradziono telefon, co robić? Włączyć specjalny program śledzący. Aplikacja ta działa w oparciu o dane GPS oraz WiFi, dzięki czemu z łatwością znajdziesz swoje urządzenie. Program zdecydowanie warty Twojej uwagi.
  • Find My Device – aplikacja od Google to najbardziej uniwersalne rozwiązanie dostępne na rynku. Kompatybilne z najróżniejszymi modelami smartfonów, dzięki czemu możesz być stuprocentowo pewny, że również w Twoim przypadku zda egzamin. Oczywiście całość działa w oparciu o system Google Maps. Find My Device to szybki i łatwy sposób, dzięki zgubione telefony przestaną być już takim problemem.
  • Prey – aplikacja działająca w analogiczny sposób, z tym że dodatkową funkcjonalnością jest możliwość zrobienia zdjęcia osobie, która próbuje włamać się do telefonu. Z jej pomocą zablokujesz także aplikacje połączone z Twoją pocztą jak chociażby Outlook oraz Thunderbird.

Nie są to oczywiście jedyne rozwiązania dostępne na rynku, lecz to właśnie one wysuwają się na pierwszy plan, jeśli chodzi o funkcjonalność oraz skuteczność. Warto zainstalować je od razu, aby w razie problemu nie musieć zadawać sobie pytań typu – „zgubiłem telefon, co robić?”

Zgubiłam telefon, co robić? Nie panikować

Nie da się ukryć, że kradzież czy zgubienie smartfona to dość stresujące przeżycia. Nie zapominaj jednak, że to nie koniec świata, z łatwością zablokujesz swój numer i zgłosisz kradzież. A jeśli zawczasu pomyślałeś o takiej ewentualności i zaopatrzyłeś się w solidną aplikację do śledzenia pozycji urządzenia, to bez trudu znajdziesz swoją zgubę. W sytuacji, w której Ci skradziono telefon, „co robić?” - to pytanie, które samo pojawia się w głowie. Weź kilka głębokich wdechów i podejmij opisane tu kroki. Każda z nich zwiększa szanse na odzyskanie telefonu.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.