Słuchawki bezprzewodowe Jak sparować z telefonem

Problem z parowaniem słuchawek bezprzewodowych
Dowiedz się jakie mogą być przyczyny i poznaj możliwe rozwiązania

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych?

Dodano dnia: 2022-11-02 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Połączenie bezprzewodowe to standard. Bluetooth ma już w zasadzie każde urządzenie mobilne, ale i nie tylko. Z pomocą wirtualnego kabla można połączyć się już także z telewizorem, słuchawkami czy też z pralką. Bluetooth jest funkcją, dzięki której użytkownik w prosty sposób może sterować sprzętem na odległość. Jednym ograniczeniem jest zasięg. Sygnał sparowanych urządzeń musi być silny, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy znajdują się one niedaleko siebie.

Dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych, choć spełnione zostały wszystkie warunki, aby oba urządzenia mogły być kompatybilne i zsynchronizowane? Prześledźmy krok po kroku wszystkie możliwości.

Dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych?

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe – parowanie bluetooth

Zacznijmy od samego początku, a więc od skojarzenia urządzenia audio ze smartfonem. Być może już na tym etapie coś poszło nie tak, przez co telefon nie widzi słuchawek bluetooth. Aby połączyć ze sobą sprzęt, musisz ustawić oba urządzenia w trybie parowania. Ta czynność pozwala na synchronizację każdego akcesorium wyposażonego w bluetooth.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe bluetooth? Kieruj się poniższą instrukcją.

 1. Włącz funkcję bluetooth na telefonie.
  Funkcja bluetooth znajduje się w Ustawieniach smartfona. Możesz ją aktywować także z poziomu ekranu głównego. Wystarczy, że rozwiniesz górne menu. Aby to zrobić, przesuń palcem po ekranie z góry do dołu. Powinna rozwinąć się cała paleta opcji. Wśród nich znajduje się charakterystyczna ikonka bluetooth. Kliknij w nią.
 2. Przytrzymaj przez kilka sekund przycisk na słuchawkach.
  Bezprzewodowe słuchawki bluetooth na obudowie mają kilka przycisków sterujących. Jeden z nich służy do parowania urządzeń. Niektórzy producenci dbają o minimalizm, dlatego część modeli może mieć jeden przycisk, który jest wielofunkcyjny – z jednej strony włączysz i wyłączysz nim słuchawki, z drugiej zaś możesz z jego pomocą zsynchronizować urządzenia. Dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych? Kluczowy jest tu czas trzymania przycisku – przytrzymaj go przez około 6 – 7 sekund. Jeśli posiadasz słuchawki douszne, przycisk parowania znajduje się na dołączonym do zestawu etui, które pełni jednocześnie funkcję ładowarki.
 3. Zwróć uwagę na diodę lub sygnał dźwiękowy.
  Jeśli parowanie jest aktywne i przebiega w sposób prawidłowy, na słuchawkach powinieneś zauważyć migającą diodę. To znak, że tryb działa, a oba urządzenia się synchronizują. Niektóre modele wydają charakterystyczny dźwięk.

To na razie pierwsza część całej operacji. Teraz przejdźmy do Ustawień telefonu i dodajmy do urządzeń bluetooth słuchawki. Na początek zajmijmy się smartfonami z systemem Android.

Parowanie bluetooth z telefonem Android

Parowanie słuchawek bezprzewodowych ze smartfonami z system operacyjnym Android nie jest niczym trudnym. Wymaga jedynie znalezienia odpowiedniej opcji w Ustawieniach i wybrania urządzenia, z którym chcemy się połączyć.

 1. Połączenia urządzenia.
  Opcja Połączenia urządzenia znajduje się w Ustawieniach telefonu – w zależności od modelu może mieć ona inną nazwę bądź też być przedstawiona w formie listy, z której należy wybrać opcję bluetooth.
 2. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, włącz bluetooth.
  Bluetooth powinien być aktywny. Jeśli dokładnie trzymasz się instrukcji, zrobiłeś to już w pierwszym kroku.
 3. Wybierz słuchawki z listy Dostępne urządzenia.
  W momencie aktywacji funkcji poniżej powinny pojawić się Dostępne urządzenia, które są w zasięgu Twojego telefonu i mają włączony bluetooth. Na liście znajdź nazwę słuchawek. Kliknij i odczekaj kilka sekund. Dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych pomimo wykonania powyższych czynności? Niektórzy producenci zabezpieczyli możliwość parowania PINem. W przypadku pojawienia się na ekranie telefonu prośby o wpisanie kodu, znajdź go w instrukcji obsługi dodanej do słuchawek. Jeśli producent nie uwzględnił w niej PINu, spróbuj wpisać uniwersalny kod 0000.

Połączenie bluetooth należy aktywować za każdym razem, gdy chcesz skorzystać ze słuchawek. Nie musisz jednak przechodzić przez całą operację od początku. Jeśli urządzenia zostały skojarzone w sposób prawidłowy, powinny one być dla siebie widoczne zawsze po aktywacji funkcji. Ich połączenie odbywać się będzie automatycznie.

Parowanie słuchawek bluetooth z iPhonem

Jeśli jesteś posiadaczem iPhona, połączenie bluetooth nie powinno zająć Tobie więcej niż kilka minut. Zobacz, jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu.

 1. Wejdź w Ustawienia telefonu.
  Podobnie, jak w telefonach z systemem Android pierwszym krokiem jest znalezienie opcji bluetooth w Ustawieniach.
 2. Kliknij lub przesuń suwak aktywujący Bluetooth.
  Z listy dostępnej w opcjach wybierz Bluetooth i go aktywuj. Po włączeniu funkcji poniżej powinna pojawi się sekcja Moje urządzenia wraz z listą sprzętów znajdujących się w zasięgu smartfona.
 3. Wybierz słuchawki z listy urządzeń.
  Kliknij w nazwę słuchawek i odczekaj kilka sekund. Po prawej stronie powinien wyświetlić się komunikat Połączono.

Oba urządzenia od teraz są sparowane. Za każdym razem, gdy włączysz bluetooth dojdzie do automatycznego połączenia. W przypadku jego braku możesz posłużyć się opcją dostępną w Ustawieniach i ponownie wybrać z listy Moje urządzenia słuchawki bluetooth.

Dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych po sparowaniu?

Po wykonaniu wszystkich opisanych już czynności Twoje słuchawki powinny być sparowane z telefonem. Jeśli jednak w dalszym ciągu nie możesz oddać się relaksowi i przesłuchać ulubionych utworów, problem może leżeć gdzie indziej. Nieprawidłowo działający bluetooth, błąd oprogramowania smartfona, wada techniczna – przyczyn dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych może być wiele. Znajdź źródło problemu i rozwiąż go samodzielnie.

 1. Niski poziom energii słuchawek. To jeden z najczęstszych przyczyn problemu. Słuchawki bezprzewodowe być może nie mogą się połączyć z uwagi na słabą baterię. Zacznij od naładowania urządzenia i ponów próbę połączenia.
 2. Słuchawki niekompatybilne ze smartfonem. To nie jest dobra informacja. Obecnym standardem jest bluetooth 5.1. Jeśli posiadasz wysłużony, wieloletni telefon, Twoje słuchawki mogą mieć problem z połączeniem. Warto jeszcze przed zakupem akcesoriów sprawdzić, jakie standardy obsługują. Choć problem może się pojawić, dotyczy on raczej smartfonów starszej generacji.
 3. Zła jakość połączenia. Problem słabo słyszalnego dźwięku lub jego braku w słuchawkach może być związany z niską jakością połączenia bezprzewodowego. Ciężko jest obejść tą trudność, ale możesz zweryfikować czy to ona właśnie stoi na przeszkodzie. Wystarczy, że telefon i słuchawki będziesz trzymać bardzo blisko siebie. Jeśli dźwięk się nie poprawi, prawdopodobnie znalazłeś źródło problemu. Zwróć również uwagę na to, czy w pobliżu nie znajdują się inne sprzęty elektroniczne, których sygnał może zakłócać łączność bluetooth.
 4. Zbyt duża liczba urządzeń podłączonych z telefonem. To możliwe. Jeśli Twój smartfon został sparowany z dużą liczbą innych sprzętów (smartwatch, klawiatura, etc.), być może to właśnie tu leży przyczyna tego dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych. Spróbuj na początek dezaktywować urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz za pośrednictwem połączenia bluetooth. Ponów próbę skojarzenia słuchawek ze smartfonem.
 5. Aplikacje zainstalowane w pamięci telefonu. Niektóre aplikacje mają dostęp do urządzeń z protokołem bluetooth. Wówczas to właśnie one mogą stać się źródłem kłopotów i uniemożliwiać połączenie się słuchawek ze smartfonem. Masz dwie opcje do wyboru. Usuń nieużywane aplikacje lub przejdź do ustawień i odszukaj programy korzystające z bluetooth. Ogranicz im dostęp do poszczególnych funkcji. Zrobisz to w następujący sposób:
  • przejdź do Ustawień,
  • wybierz Aplikacje,
  • stuknij w wybrany program lub wybierz Wyświetl wszystkie aplikacje,
  • kliknij w Uprawnienia,
  • Uprawnienia zmienisz wybierając opcję Zezwól lub Nie zezwalaj.

Bluetooth w telefonie nie wykrywa urządzeń

Zdarza się, że telefon nie wykrywa słuchawek bluetooth z bardziej prozaicznych powodów. Pomijając wszelkie problemy techniczne, trudność w nawiązaniu połączenia wynikać może z czegoś innego.

 • Zbyt duża odległość pomiędzy urządzeniami. To oczywiste, że smartfon, jak i sparowane z nim akcesoria powinny znajdować się jak najbliżej siebie. Wówczas sygnał jest najlepszy. Niekiedy użytkownicy o tym zapominają i za źródło problemów uznają defekty fabryczne.
 • Telefon nie widzi słuchawek bluetooth ponieważ uniemożliwia mu to obudowa telefonu. Etui lub plecy obudowy mogą być na tyle grube, że sygnał może mieć problem, aby się przez nie przebić. Zdejmij ochronę ze smartfona i zweryfikuj czy to właśnie ona była źródłem Twoich problemów. Podejmij próbę połączenia urządzeń.
 • Zawieszenie się modułu bluetooth w telefonie. Każda funkcja może się zawiesić. Nie inaczej jest z protokołem bluetooth. Spróbuj rozwiązać problem poprzez ponowne uruchomienie opcji. Nie zaszkodzi, jeśli zrobisz to również ze słuchawkami.
 • Zakłócenia NFC. To bardzo przydatna funkcja, która pozwala na przesyłanie danych. Szczególnie wykorzystywana do płatności zbliżeniowej. Niemniej to właśnie ona może zakłócać połączenie i wpływać na to dlaczego telefon nie widzi słuchawek bezprzewodowych. Wyłącz dla pewności NFC i sprawdź ponownie czy w Ustawieniach telefonu na liście urządzeń sparowanych pojawiło się nowe z nazwą słuchawek.

Przenieś numer do OTVARTA i zadbaj o lepszą jakość połączeń z najbliższymi!

Już dziś przenieś numer do sieci OTVARTA. Wybierz abonament telefoniczny i internet mobilny 5G skrojony do Twoich potrzeb. Lubisz rozmawiać bez ograniczeń? Wybierz taryfę O! NAJLEPSZA! za jedyne 14,99 zł za miesiąc. Potrzebujesz do tego niezawodnego internetu z dużą liczbą gigabajtów? O! GIGANTYCZNA! za 49,99 zł miesięcznie z 300 GB w pakiecie spełni oczekiwania nawet największych fanów gier i filmów. Poznaj szczegóły każdej z ofert. Zamień starą SIM na eSIM i dołącz do miłośników ekologii w naszej sieci.

Ty też zadbaj o zasięg i bądź bliżej ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Wybierz jeden z pakietów i skorzystaj z dostępnych promocji ograniczonych czasowo.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.