Zapisywanie w chmurze Gdzie jest chmura w telefonie?

Co to jest chmura internetowa?
Dowiesz się jak działa ten rodzaj zapisywania danych

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Gdzie jest chmura w telefonie? Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnym dysku

Dodano dnia: 2022-08-04 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Dzięki nowej technologii brak miejsca na dysku komputerów, telefonów czy tabletów to nie problem. Chmura internetowa, bo o niej mowa, to jednak nie tylko wirtualny schowek, w którym zmieścisz całą masę plików, ale także zaopatrzysz się w oprogramowania, dzięki usługom firm z branży IT. 

Gdzie jest chmura w telefonie? I co możesz zyskać, dzięki wirtualnym dyskom zewnętrznym? Przejdź dalej i sprawdź najpopularniejsze programy do przechowywania danych w chmurze. 

Gdzie jest chmura w telefonie?

Zapisywanie w chmurze – gdzie jest chmura w telefonie?

Usługa przechowywania danych w chmurze telefonu znajduje się w Ustawieniach. W przypadku smartfonów z systemem operacyjnym Android należy:

 • wejść do Centrum kont/Konta i synchronizacja – w zależności od modelu smartfona,
 • wybrać usługę Chmura (jeśli dotychczas z niej nie korzystałeś, prawdopodobnie będziesz poproszony o zalogowanie się).

Dzięki uruchomieniu chmury będziesz mógł m.in.:

 • synchronizować kontakty, wiadomości czy też kalendarz,
 • tworzyć kopie zapasowe aplikacji, tapet oraz układu ekranu głównego,
 • tworzyć kopie zapasowe ustawień systemowych np. Wi-Fi,
 • blokować urządzenie zdalnie na wypadek kradzieży lub zgubienia,
 • przechowywać ważne dla Ciebie dane i pliki w jednym miejscu.

Jak znaleźć chmurę w telefonie Apple?

iCloud jest usługą, z której mogą korzystać posiadacze smartfonów z nadgryzionym jabłkiem. Podobnie, jak w przypadku chmury w smartfonach z systemem Android, tak i tu, można przechowywać najpotrzebniejsze dokumenty czy zapisane wspomnienia w formie zdjęć. Gdzie jest chmura w telefonie? Znajdziesz ją w Ustawieniach. Wystarczy stuknąć w opcję chmury i aktywować usługę iCloud Drive

Co zyskujesz dzięki iCloud? Możesz m.in.:

 • zaktualizować automatycznie aplikacje,
 • pracować na jednym dokumencie z kilkoma osobami jednocześnie,
 • stworzyć automatyczny backup i zapisać najważniejsze dane - przydatne w momencie kradzieży lub zgubienia telefonu,
 • przenieść wszystkie ustawienia, zdjęcia i dokumenty przy zmianie urządzenia na nowsze,
 • zabezpieczyć dane dwuetapową weryfikacją,
 • stworzyć prywatny monitoring, aby z dowolnego miejsca na ziemi móc rejestrować nagrania wideo własnego domu - do uruchomienia funkcji potrzebne są akcesoria Apple HomeKit. 

Co to jest chmura internetowa – jak działa ten rodzaj zapisywania danych?

Chmura internetowa potocznie nazywana dyskiem zdalnym lub po prostu chmurą (ang. cloud computing) to sieć serwerów, na których użytkownicy komputerów, telefonów lub innych urządzeń mobilnych mogą przechowywać dane np. zdjęcia, filmy, dokumenty tekstowe, jak i całe systemy czy oprogramowania. Innymi słowy chmura w telefonie jest rodzajem usługi przechowywania danych, do których dostęp uzyskiwany jest za pośrednictwem Internetu. Dziś chmura jest bardzo popularnym rozwiązaniem, z którego korzystają już nie tylko pojedyncze osoby, ale też drobni przedsiębiorcy czy międzynarodowe korporacje. 

Sposób działania chmury jest bardzo podobny do tego, który zapewniają dyski zewnętrzne czy pamięć wewnętrzna. Z tą różnicą, że do chmury możesz mieć dostęp z dowolnego miejsca na ziemi, przy czym nie potrzebujesz żadnego urządzenia przenośnego typu pendrive. Co więcej, w przypadku zbyt małej pojemności chmury można ją rozszerzyć, wykupując usługę w systemie płatności abonamentowej lub jednorazowej – opcja dostępna praktycznie u każdego dostawcy tej technologii. 

Chmura w telefonie - rodzaje

Wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje chmur – prywatne, publiczne i hybrydowe. Prywatne dedykowane są firmom, organizacjom oraz wszelkim innym podmiotom, które mają własne serwery lub korzystają z usług hostingowych. Publiczne zaś są wyborem osób prywatnych, poszukujących wolnej przestrzeni dla tysięcy zdjęć, filmów czy innych plików – najlepszym przykładem chmury publicznej są takie produkty jak Google Drive, OneDrive, Dropbox czy iCloud. Chmura hybrydowa natomiast łączy cechy chmury publicznej z prywatną, co oznacza, że newralgiczne dane można udostępnić jedynie określonej grupie użytkowników. 

Modele chmury dla biznesu

Jak już zdołaliśmy wspomnieć, bezsprzeczną zaletą chmury jest dostęp do danych, który można uzyskać z wielu miejsc jednocześnie. Dla przedsiębiorców ten rodzaj wirtualnego dysku jest sposobem ograniczenia kosztów prowadzenia działalności, bowiem pomijają oni proces budowania infrastruktury informatycznej, którą w tym przypadku udostępnia firma zewnętrzna za pośrednictwem chmury. I tak usługa dysku zdalnego funkcjonuje w kilku bardzo zbliżonych do siebie modelach:

 • SaaS (ang. Software as a Service) – usługodawca udostępnia przez chmurę oprogramowanie firmie zamawiającej,
 • PaaS (ang. Platform as a Service) – polega na udostępnieniu całych platform. Rozwiązanie sprawdza się w przypadku firm obsługujących duże grono klientów,
 • IaaS (ang. Infrastructure as a Service) – usługa polegająca na udostępnianiu serwerów czy też banków pamięci,
 • CaaS (ang. Container as a Service) - polega na zapewnieniu przez usługodawcę infrastruktury informatycznej,
 • FaaS (ang. Function as a Service) - usługodawca udostępnia platformę do tworzenia i zarządzania aplikacjami,
 • BaaS (ang. Backend as a Service) - rozwiązanie podobne do PaaS z tą różnicą, że usługobiorca otrzymuje dodatkowo możliwość zarządzania danymi, hosting, silnik wyszukiwania etc. Jest to pewnego rodzaju rozszerzenie Platform as a Service.

Różnice między chmurą prywatną a publiczną - jak korzystać z chmury na telefonie?

Zasadniczą różnicą pomiędzy chmurą prywatną a publiczną jest ilość wolnej przestrzeni, poziom zabezpieczeń danych oraz miejsce ich „składowania”. Serwery należące do konkretnych firm z reguły znajdują się w tym samym budynku lub u usługodawcy, z którym mają podpisaną umowę – jedynym słowem wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdują się zapisane na nich zasoby. W przypadku chmury publicznej takiej pewności już nie ma. Giganci, tacy jak Google, udostępniając wirtualną przestrzeń, nie informują o tym, gdzie konkretnie znajdują się dane, ani gdzie położony jest serwer, który je magazynuje. 

Pozornie bezpieczne informacje mogą „wypłynąć” w celu kontroli ich legalności, weryfikacji czy nie są one w żaden sposób powiązane ze światem przestępczym lub z innego nieznanego nam powodu. Takie niebezpieczeństwo istnieje, biorąc choćby pod uwagę przepisy prawa lokalnego państw, na terenie których umieszczone są serwery. Doskonałym tego przykładem jest USA. Po atakach na World Trade Center Stany Zjednoczone zaostrzyły regulacje, które umożliwiają uprawnionym organom inwigilację obywateli – w tym także weryfikację danych umieszczanych w chmurze. Dla porównania polskie prawo takiej ewentualności nie przewiduje. Natomiast, jeśli któraś z instytucji  przechowuje w chmurze dane swoich klientów, dane finansowe lub inne jest zobowiązana do spełnienia wielu rygorystycznych warunków podlegających regulacjom rozporządzenia unijnego GDPR (ang. General Data Protection Act) w Polsce znanego jako RODO (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych). Stąd też, co jakiś czas Komisja Nadzoru Finansowego publikuje komunikaty dla podmiotów przetwarzających informacje wirtualnie – wdrożenie wytycznych ma zagwarantować większe bezpieczeństwo zasobom gromadzonym online. 

Dlatego w chmurze telefonu nie należy przetrzymywać danych wrażliwych czy poufnych. Z powodu braku kontroli nad tym, co dzieje się z personaliami oraz tego czy i w jakim celu mogą być wykorzystane, lepiej wybrać hosting lub, w przypadku użytkowników indywidualnych, inne dowolne urządzenie przenośne wyposażone w pamięć bądź też stworzyć własną wirtualną przestrzeń przy pomocy serwera plików NAS (ang. Network Attached Storage) - jest to niewielkie urządzenie pamięciowe podłączane do sieci prywatnej, firmowej lub jakiejkolwiek innej, do której dostęp mają wyłącznie osoby uprawnione. 

Jak założyć chmurę w telefonie? Pobierz ją lub korzystaj z niej online!

Na rynku dostępnych jest kilka aplikacji i serwisów, które dają możliwość przechowywania danych w chmurze. Poniżej znajdziesz zestawienie 10 najpopularniejszych wśród użytkowników produktów. 

 1. Google Drive 

Dysk Google to jeden z najchętniej wykorzystywanych produktów w ekosystemie giganta. Dla osób indywidualnych GDrive udostępnia aż 15 GB wolnej przestrzeni. Jeśli to nie wystarczy, można wówczas wybrać jeden z płatnych pakietów i rozszerzyć pamięć nawet do 2 TB. W ofercie dostępna jest także opcja przygotowana specjalnie dla firm – wysokość abonamentu zależy od liczby osób korzystających z Google Cloud oraz ilości miejsca, jaka jest potrzebna. Gdzie jest chmura w telefonie? Należy znaleźć na smartfonie pakiet Google, w którym użytkownik ma do dyspozycji kilka podstawowych produktów giganta z Mountain View lub wyszukać Dysk Google za pośrednictwem wyszukiwarki. 

 1. iCloud

Chmura internetowa dla posiadaczy smartfonów od Apple – można z niej korzystać także za pośrednictwem Windowsa. Do dyspozycji są 3 płatne pakiety iCloud – największy z nich daje 2 TB wolnej przestrzeni przeznaczonej maksymalnie dla 5 osób. 

 1. OneDrive

Chmura od Microsoft. Użytkownicy mogą wybierać spośród 4 pakietów. Pierwszy z nich jest bezpłatny i daje 5 GB wolnego miejsca. Największy to aż 6 TB i możliwość dzielenia konta z 5 osobami. Microsoft nie zapomniał także o przedsiębiorcach – OneDrive dla firm pozwala współdzielić konto i pracować jednocześnie kilku osobom na tym samym dokumencie oraz przyznawać im uprawnienia do plików.

 1. Dropbox

Bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych serwisów i aplikacji. Użytkownicy indywidualni mogą korzystać z wersji darmowej bądź też wybrać płatne rozszerzenie – Plus lub Professional. Najwięcej, bo aż 3 TB, oferuje drugi pakiet. Natomiast dla firm Dropbox przygotował taryfę Standard i Advanced z nielimitowanym miejscem w chmurze.

 1. IBARD

Chmura Comarch sprawdza się wyłącznie wśród firm. Za jej pośrednictwem można przesyłać dane z uwzględnieniem danej pory dnia oraz określić jak długo plik ma być dostępny dla poszczególnych osób. Co więcej, w trakcie udostępniania zasoby są szyfrowane. Najtańsza opcja do wyboru to 100 GB wolnego miejsca – najdroższa zaś dobierana jest indywidualnie i zależy od potrzeb. 

 1. Sync

W ofercie od producenta klienci znajdą 4 taryfy przygotowane z myślą o użytkownikach indywidualnych oraz 3 plany dla firm. Tak jak w przypadku wielu innych produktów podstawowy pakiet jest darmowy i daje 5 GB miejsca. Najdroższy zaś to 4 TB wolnej przestrzeni. Płatne konta może współdzielić nieograniczona liczba osób. Sync dla biznesu natomiast ma wiele przydatnych narzędzi, które pozwalają na pracę w grupach przez sieć. Dodatkowo poszczególnym internautom można przydzielić różne uprawnienia. Największy pakiet to aż 10 TB przypadające na każdego użytkownika. 

 1. Cloud Backup

Chmura stworzona z myślą zarówno o użytkownikach indywidualnych, jak i o przedsiębiorcach. Produkt pełni głównie funkcję schowka dla kopii zapasowych. Wszelkie dane są szyfrowane, a sama aplikacja umożliwia zaprogramowanie częstotliwości wykonywania kopii. Pliki, które zostaną usunięte, będą jeszcze przechowywane przez 3 miesiące. Chmura ma 1 TB pojemności, a dostęp do niej jest rozliczany według systemu abonamentowego – są dwie opcje do wyboru: 12 lub 24 miesiące.

 1. Degoo Cloud

Produkt w szczególności wykorzystywany do przechowywania zdjęć. Jednakże z powodzeniem może posłużyć jako wirtualna skrytka dla innych danych. Chmura poza wolną przestrzenią oferuje jeszcze kilka ciekawych rozwiązań stworzonych do zarządzania fotkami jak np. zautomatyzowany proces przerzucania zdjęć z telefonu do degoo. Warto pamiętać o ograniczeniach związanych z użytkowaniem konta bezpłatnego – należy raz na 3 miesiące zalogować się na profil, aby nie został on automatycznie usunięty. Ponadto pliki zgromadzone w chmurze można ładować wyłącznie za pośrednictwem jednego urządzenia. Najtańsza opcja do wyboru to 100 GB, najdroższa zaś 10 TB wolnej przestrzeni. 

 1. MediaFire

Indywidualni użytkownicy mają do dyspozycji 10 GB miejsca – konto jest bezpłatne. Natomiast dla firm chmura jest dostępna w dwóch wersjach – PRO i BUSINESS. Pierwszy pakiet charakteryzuje się wolną przestrzenią o wielkości 1 TB i możliwością korzystania z pomocy technicznej. Drugi zaś to aż 100 TB i opcja współdzielenia konta pomiędzy setką użytkowników. 

 1. Chomikuj

To weteran wśród systemów do przechowywania danych. Dostępne są dwa modele: płatny i bezpłatny (choć nie do końca). Przechowywanie plików jest darmowe, lecz pobieranie ich wiąże się z opłatą za transfer. Serwis powstał z myślą o przesyłaniu i dzieleniu się plikami między uczniami i studentami, stąd też użytkownicy mogą korzystać z konta EDU, w celu sprawniejszego zarządzania danymi przez większe grupy osób. 

Przenieś numer telefonu do sieci OTVARTA i skorzystaj z atrakcyjnych ofert na abonament

Przejdź do sieci OTVARTA i zapomnij o limitach. Naszym klientom oferujemy najlepszy abonament telefoniczny w Polsce. Wybierz jedną  z ofert, dzięki której będziesz mógł rozmawiać tyle, ile chcesz. Bądź EKO i zmień zwykłą kartę SIM na innowacyjną technologię e-SIM

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.