Internet Jaki internet wybrać?

Jakie są różnice między internetem mobilnym, a stacjonarnym?
Dowiedz się jaki internet spełnia Twoje potrzeby

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Internet mobilny czy stacjonarny?

Dodano dnia: 2022-09-02 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Internet jako globalna sieć wymiany informacji zrewolucjonizował świat. Jego nagły brak byłby dziś określany w kategoriach kryzysu światowego, blackoutu, przez który wszystkie sektory gospodarki, przemysłu i usług opartych na technologii przestałyby działać. Choć przykład dotyczy problemu w wymiarze globalnym, łatwo go przenieść do sfery życia prywatnego - bliższego zwykłemu użytkownikowi. Każdy z nas dobrze wie, jak brak dostępu do sieci może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście dostawcy internetu i operatorzy sieci komórkowych prześcigają się w ofertach, w których każdy z klientów może znaleźć coś dla siebie. Kluczowe pytanie jednak brzmi: postawić na internet mobilny czy stacjonarny? Który typ sieci okaże się najlepszym wyborem? Przejdź do lektury i zdecyduj.

Internet mobilny czy stacjonarny?

Jaki wybrać internet – mobilny czy stacjonarny?

W roku 2021 liczba użytkowników internetu w Polsce osiągnęła poziom 84,5%, natomiast z początkiem 2022 sięgnęła do blisko 87% (źródło: empemedia.pl). Dane jasno wskazują, że współcześnie nie da się już obejść bez dostępu do sieci. Dla części użytkowników wybór internetu jest rzeczą prostą i nie stanowi większego problemu. Dla innych zaś sprawa nie jest już tak oczywista. Aby wybrać mądrze, przede wszystkim należy zrozumieć, jakie różnice występujące pomiędzy internetem mobilnym a stacjonarnym.

Internet mobilny – co to jest?

Podstawową, choć nie jedyną, różnicą występują między internetem mobilnym a stacjonarnym, jest sposób działania. Internet mobilny, jak wskazuje zresztą jego nazwa, charakteryzuje się tym, że można z niego korzystać bezprzewodowo w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy – biuro, kawiarnia, restauracja, pociąg, plaża, las. Oczywiście jakość transferu danych zależy od wielu czynników, jak np. zasięg.

Technologia mobilna pozwala korzystać z internetu na urządzeniach przenośnych - smartfony, tablety, laptopy - jak i stacjonarnych np. poprzez udostępnienie danych sieci komórkowej hotspot. Jak to możliwe? Nie wdając się w szczegóły techniczne, internet przesyłany jest do danego urządzenia. Karta znajdująca się wewnątrz telefonu odbiera dane i daje możliwość ich wysyłania – wyjątek stanowi karta eSIM, która nie znajduje się fizycznie w urządzeniu. Transmisja danych jest możliwa, dzięki pakiecie internetu (określonej liczbie gigabajtów), który ulega stopniowemu zużyciu.

Internet stacjonarny – jak działa?

W przypadku internetu stacjonarnego łącze znajduje się w konkretnym pomieszczeniu. Internet stacjonarny doprowadzany jest bezpośrednio za pośrednictwem kabla, który następnie podłączany jest do komputera lub modemu.

Internet mobilny a stacjonarny – różnice

Skoro wiesz już, czym jest internet bezprzewodowy i stacjonarny warto przyjrzeć się nieco bliżej różnicom zachodzącym pomiędzy nimi, aby wybrać usługę, która w sposób optymalny spełni Twoje potrzeby. Internet mobilny czy stacjonarny? Znajdź odpowiedź poniżej.

  1. Dostęp – można go rozumieć dwojako. Z jednej strony możemy mówić tu o limitach lub ich braku. Bezprzewodowy internet kupiony np. w ramach abonamentu telefonicznego zawsze ma określoną liczbę GB, która jest zużywana – pobieranie plików, oglądanie filmów, etc. – to wszystko wpływa na sukcesywne wyczerpywanie się pakietu. W przypadku internetu stacjonarnego mówimy o pakietach no limit, a więc dostępie do sieci bez ograniczeń. Z drugiej strony pojęcie „dostępu” może być utożsamiane z mobilnością, czyli możliwością korzystania z sieci bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujesz. W tym przypadku internet bezprzewodowy jest tu jak najbardziej słuszną i jedyną opcją, choć i w jego przypadku mogą wystąpić pewne ograniczenia np. słaby zasięg. Dlatego też nie bez znaczenia pozostaje wybór operatora.
  2. Szybkość - do tej pory była to domena internetu stacjonarnego. Po uruchomieniu nowego standardu 5G internet mobilny dorównuje starszemu bratu pod względem prędkości, a nawet może go przewyższać. Technologia pozwala na korzystanie z sieci z szybkością nawet do 600 Mb/s.
  3. Powszechność – ze smartfonów korzysta już przeszło 5,3 mld ludzi na całym świecie, a 92,1% z nich wybiera właśnie telefon do łączenia się z siecią (źródło: mobirank.pl). Oznacza to, że dostęp do internetu mobilnego jest niezbędny, bowiem to z niego korzystamy znacznie częściej i chętniej.
  4. Cena – to, ile zapłaci użytkownik za internet mobilny, zależy od pakietu, jaki wybrał – 5, 10, 20 do około 80 zł. Natomiast cena internetu stacjonarnego waha się na podobnym poziomie u wszystkich dostawców – przeciętnie wynosi on około 50 zł za miesiąc.
  5. Limity – nie da się ukryć, że pod tym względem to internet stacjonarny wiódł prym. Obecnie jednak można znaleźć oferty internetu mobilnego, które są na tyle atrakcyjne pod względem liczby gigabajtów, że stanowią poważną alternatywę dla łącza stacjonarnego.
  6. Instalacja – w odróżnieniu od internetu mobilnego, łącze stacjonarne wymaga doprowadzenia okablowania do pomieszczenia, w którym stoi modem lub komputer. W przypadku sieci bezprzewodowej wystarczy połączenie się z nią za pośrednictwem smartfona, co jest szybsze, bezproblemowe i nie wymaga dodatkowych nakładów pracy.

Jaki wybrać internet mobilny do domu?

Wybór internetu mobilnego, także do użytku domowego, nie jest już niczym nadzwyczajnym. Z uwagi na jego bezprzewodowość i możliwość korzystania w dowolnym miejscu i czasie, stał się poważnym konkurentem dla internetu stacjonarnego. Pytanie jednak, jak często i z czego korzystasz za jego pośrednictwem? Nie da się ukryć, że oglądanie filmów na popularnych platformach streamingowych wymaga zdecydowanie większego pakietu gigabajtów, niż kilkuminutowe realizacje na YouTube.

W OTVARTA wychodzimy naprzeciw potrzebom użytkowników. Wiedząc, jak ważny współcześnie jest dostęp do sieci, postanowiliśmy wprowadzić pakiety internetu mobilnego, z których każdy może wybrać ten, odpowiadający jego potrzebom.

Sięgnij po solidną dawkę gigabajtów w ramach naszego abonamentu telefonicznego. Wybierz pakiet, który przewyższa wszystkie dotychczasowe oferty. O! SZYBKI 100 GB! + 200 GB W NOC! to propozycja warta uwagi dla tych, którzy korzystają dużo z sieci zarówno w domu, jak i poza nim.

Dla abonentów o jeszcze większych potrzebach przygotowaliśmy pakiet rozszerzony. O! SZYBKI 200 GB! + 200 W NOC! to gigant pod względem limitu, który znajdzie uznanie wśród użytkowników kochających wielogodzinną rozrywkę.

Internet mobilny czy stacjonarny?Wybierz szybki internet bezprzewodowy w sieci OTVARTA i ciesz się z rozrywki wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę!

Przenieś numer do sieci OTVARTA. Wybierz najlepszy abonament telefoniczny w Polsce. Sprawdź naszą ofertę internetu mobilnego 5G, z którego możesz korzystać zarówno w podróży, domu, jak i biurze. Sięgaj po rozrywkę zawsze wtedy, kiedy masz na to ochotę. Bądź online razem z nami – sprawdź mapę zasięgu.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.