Kod PUK Do czego służy?

Do czego potrzebny jest kod PUK?
Dowiedz się czym jest kod PUK, jak go sprawdzić lub odzyskać

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Jak sprawdzić kod PUK?

Dodano dnia: 2021-08-10 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Wielu użytkowników telefonów zapomina, jak istotny jest kod PUK. Trzykrotne błędne wpisanie PINu zablokuje kartę SIM oraz dostęp do wszelkich zapisanych na niej zasobów. Co robić w przypadku chwilowego zaniku pamięci? Jak odblokować kartę mikroprocesorową? Jak sprawdzić kod PUK, gdy go zgubiliśmy? I wreszcie, czy istnieje uniwersalny kod PUK, będący złotym kluczem do wszystkich telefonów? Podpowiadamy!

Jak sprawdzić kod PUK?

Czym jest kod PUK?

Indywidualny kod zabezpieczający (ang. Personal Unblocking Key – PUK) to 8 cyfrowy ciąg liczb, dzięki któremu możemy odblokować kartę SIM. Trzykrotne, niewłaściwe wpisanie PINu (osobistego numeru identyfikacyjnego) skutkuje blokadą i brakiem możliwości wykonywania połączeń. Dlatego zablokowana karta wymaga wprowadzenia PUKu. Do każdej karty SIM jest przydzielony jeden stały i niezmienny PUK. Nie ma zatem możliwości wygenerowania uniwersalnego kodu. Nie ma też złotego środka lub instrukcji, która powie nam, jak złamać kod PUK.

Jak sprawdzić kod PUK?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, gdzie znaleźć kod PUK, gdy ten okaże się ostatnią deską ratunku dla użytkownika. Jest on widoczny na rewersie karty SIM, a dokładnie, na tej części, która pozostaje po jej wyłamaniu. Jest on także przechowywany w systemie u operatora. Ważne zatem, by nie wyrzucać plastikowej ramki i zachować ją na czarną godzinę. Jeżeli pozbyliśmy się jej przez nieuwagę, sytuacja może się skomplikować, lecz nie jest ona tak beznadziejna, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

Jak odzyskać kod PUK?

Odzyskanie kodu PUK nie jest niemożliwe. Kod PUK do telefonu uzyskasz kontaktując się ze swoim operatorem. Otrzymanie PUKu przez Internet jest zadaniem trudnym, jeśli nie wręcz niemożliwym. Tylko osoba upoważniona, w tym przypadku osoba, która podpisała umowę z operatorem, może uzyskać informację na temat indywidualnego kodu zabezpieczającego. Jak sprawdzić kod PUK? Operatorzy zachęcają do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z Biurem Obsługi Klienta lub osobistej wizyty w salonie.

Warto odnotować, że tak jak w przypadku PINu, tak i w przypadku PUKu, mamy kilka prób na poprawne wpisanie kodu. O ile PIN możemy wprowadzać do 3 razy, o tyle do Personal Unblocking Key mamy aż 10 podejść. W momencie wyczerpania tego limitu karta zostanie trwale zablokowana. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wystosowanie prośby do operatora o wydanie nowej karty SIM.

Skorzystaj z atrakcyjnego abonamentu w sieci OTVARTA!

Wybierz abonament telefoniczny w sieci, która oferuje najlepszy zasięg w Polsce. Dołącz do klientów OTVARTA i ciesz się z najtańszego, niezawodnego i szybkiego Internetu. Sprawdź, co jeszcze zyskujesz dzięki naszym usługom. Przenieś bezpłatnie numer i korzystaj z najtańszych usług na rynku.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.