Internet do streamowania Jaki wybrać?

Jaki internet do streamowania wybrać?
Najważniejsze parametry

Jaki internet do streamowania?

Dodano dnia: 2023-02-01 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Zarówno miłośnicy gier online, jak i wielbiciele seriali oraz filmów potrzebują szybkiego internetu. Bez odpowiedniego pakietu Twój udział w cyfrowych rozgrywkach i kariera e-sportowca będą musiały poczekać.

Jaki internet do streamowania wybrać, aby móc cieszyć się z godzin spędzonych przy ulubionej grze lub ekranizacji? O ile w przypadku platform serialowo-filmowych problem jest mniej powszechny, o tyle w przypadku uczestnictwa i transmitowania meczów w Fortnite’a, League of Legends czy CS:GO kwestia doboru odpowiedniej prędkości internetu nie musi być dla wszystkich oczywista – tym bardziej, jeśli korzystasz z internetu mobilnego.

Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się więcej.

Jaki internet jest potrzebny do streamowania – najważniejsze parametry

Gamerzy, którzy korzystają ze stałego łącza, z reguły nie martwią się o prędkość internetu oraz o sukcesywne uszczuplanie się pakietu danych. Podobnie rzecz się ma w przypadku kinomanów, którzy nie muszą niepokoić się o to, ile internetu pobiera Netflix, HBO czy Disney+.

O tym, jaki internet do streamowania wybrać muszą natomiast myśleć użytkownicy, korzystający z urządzeń mobilnych. Bez względu na to, jaki wariant pakietu internetowego wybiorą, dostępne w ramach umowy z operatorem gigabajty wraz z każdą minutą i godziną gry oraz transmisji będą znikać. Co więcej, jeśli zbudowałeś już społeczność wokół Twoich sukcesów w cyfrowym świecie, powinieneś również zadbać o odbiorców, którym należy stworzyć odpowiednie warunki. Przekaz obrazu na żywo w tym przypadku musi odbywać się bez najmniejszych opóźnień.

Jaki internet do streamowania będzie zatem najlepszy? Przejdźmy do konkretów. Potrzebujesz sieci, która proponuje przynajmniej 25 - 30 MB/s, jeśli chodzi o prędkość wysyłania i 300 MB/s w przypadku prędkości pobierania. Nie bez znaczenia pozostaje pakiet GB – pamiętaj, że każda godzina gry to około 100 MB pobranych danych.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy streamowaniu?

W kontekście streamowania warto przyjrzeć się 4 parametrom, które są kluczowe dla każdego e-sportowca – czy to początkującego, czy też tego, którego kariera online rozwija się już od jakiegoś czasu.

  1. PING – najprościej ujmując, PING jest parametrem związanym z czasem, a konkretnie określeniem tego, jaka jest szybkość odpowiedzi w połączeniach sieciowych. Dzięki niemu znany jest czas, który upłynął od momentu przesłania informacji do momentu jej odebrania. A zatem w kontekście live streamingu i reakcji gamera na wydarzenia w grze ma on niebagatelne znaczenie.
  2. Limit danych – jeśli korzystasz z internetu mobilnego, termin ten nie powinien być dla Ciebie obcy. Bez względu na wybór operatora należy zawsze mieć na uwadze ten parametr. Jest on dziś szczególny dla każdego użytkownika – nie tylko tego, który gra online, ale i tego korzystającego na co dzień z zasobów sieci. Warto zatem wziąć pod uwagę wyłącznie te oferty telefonii komórkowych, które proponują największe pakiety abonentom.
  3. Prędkość pobierania (download) – równie istotna, ponieważ definiuje jaką maksymalną ilość danych możesz pobrać w przeciągu sekundy. Im prędkość pobierania jest wyższa, tym witryny www będą szybciej się ładowały, a multimedia będą miały wyższą jakość odtwarzania.
  4. Prędkość wysyłania (upload) – dotyczy ilości wysyłanych danych w określonym czasie. Jej wartość jest z reguły znacznie wyższa od wartości prędkości pobierania. Jaki upload do streamowania? Pożądane minimum przez każdego gamera to około 50 – 70 Mb.

Powyższe parametry są ważne nie tylko w kontekście gier online i rozpatrywania jaki internet do streamowania będzie najlepszy. Okres pandemii i przeniesienie niemal wszystkich usług, pracy oraz nauki do sieci, wymusił na użytkownikach dokonanie zmian w umowach z operatorami i przeniesienie dotychczasowych parametrów na wyższy poziom. Kto wówczas korzystał ze słabego łącza doskonale wie, jak duży problem stanowiła jakość połączeń i związane z tym ograniczenia.

Jaki internet do streamowania na Twitchu, Youtubie, Facebooku?

Twitch, YT lub Facebook to jedne z najpopularniejszych platform do streamowania. Przyjmuje się, że minimalna prędkość wysyłania powinna wynosić od 6 do 10 Mb/s - przy czym 6 Mb/s wystarcza do przekazu na żywo w jakości HD (720p), a 10 Mb/s w jakości Full HD (1080p).

Do streamowania w wysokich prędkościach należy szukać dostawców, którzy będą oferowali upload od 30 Mb/s. Wówczas przekaz będzie można nadawać zarówno w jakości HD, Full HD, jak i 4K przy wysokim bitrate stream (prędkość transferu potrzebnego do wysłania streamu na platformę).

Czy internet mobilny nadaje się do streamowania?

Najczęstszym wyborem wśród e-graczy jest oczywiście stałe łącze. Gwarantuje ono stabilność i nielimitowany pakiet danych. Dlaczego? Internet mobilny może nie zapewnić tak wysokiej prędkości pobierania i wysyłania (upload/download). Całe szczęście nie jest to regułą, ponieważ wielu operatorów doskonale rozumie potrzeby użytkowników i wprowadza do oferty duże pakiety GB oraz zapewnia doskonałe połączenie.

Jaki internet do streamowania będzie zatem najlepszy? Kluczowe jest tu wybranie oferty, w której wszystkie przytoczone wcześniej parametry będą na wysokim poziomie.

Dołącz do rywalizacji online i transmituj mecze najbardziej znanych tytułów, dzięki niezawodnemu internetowi w sieci OTVARTA!

Transmituj rozgrywki online, dzięki dostępowi do najlepszego internetu mobilnego 5G w sieci OTVARTA. Wybierz spośród kilku propozycji pakietów. Zdecyduj, który adres IP sprawdzi się najlepiej - dynamiczny lub stały – i złóż zamówienie.

O! SZYBKI 100 GB! + 200 W NOC! 5G dostępny jest już za jedyne 44,99 zł za miesiąc. Potrzebujesz większej dawki GB? O! SZYBKI 500 GB! 5G to propozycja dla streamerów, którzy docenią transmisje live bez zakłóceń.

Korzystaj z najpopularniejszych platform i serwisów VOD bez obaw. Sięgnij po jedną z naszych ofert i oglądaj ulubione filmy i seriale wszędzie, gdzie będziesz miał na to ochotę.

Sam zdecyduj, który z pakietów proponowanych w ofercie spełni Twoje oczekiwania i potrzeby. Przenieś swój numer telefonu w kilku prostych krokach i dołącz do setek zadowolonych klientów naszej sieci.

Sprawdź zasięg, dzięki naszej mapie już teraz!

Wróć do bloga
Szukaj na blogu

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.