Roaming Czym jest roaming krajowy?

Roaming krajowy
Czym różni się od roamingu międzynarodowego i jak z niego korzystać?

BESTSELLER W RANKINGU 2023

bestseller w rankingu 2023

Roaming krajowy – czym jest?

Dodano dnia: 2023-04-28 / Kategoria: Główne wpisy
Autor: OTVARTA

Roaming krajowy to usługa telekomunikacyjna, która pozwala użytkownikom telefonów na korzystanie z sieci swojego operatora w zasięgu usług innego dostawcy.

Innymi słowy, Twoja sieć komórkowa na mocy umowy zawartej z innym dostawcą usług komunikacyjnych, może korzystać z tych samych nadajników.

Dla użytkowników smartfonów roaming krajowy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Przejdź do dalszej części artykuły i dowiedz się, czym jest roaming krajowy.

Roaming krajowy – czym jest?

Co to jest roaming krajowy?

Roaming krajowy polega na wykorzystaniu nadajników należących do sieci komórkowej A przez sieć komórkową B, która np. takich nadajników nie posiada.

Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy obaj operatorzy zawrą pomiędzy sobą umowę – w tym konkretnym przypadku dostawca A udostępnia dostawcy B nadajnik.

Dla użytkownika takie działania nie wiążą się z żadnymi konsekwencjami. Abonent przez cały czas może wykonywać połączenia, przesyłać wiadomości tekstowe SMS, wiadomości MMS oraz korzystać z pakietów internetu mobilnego zgodnie z dotychczasowym cennikiem operatora, u którego ma wykupioną usługę.

Jak działa roaming krajowy?

Zgodnie z powyższym, roaming krajowy nie ma wiele wspólnego z roamingiem międzynarodowym czy też połączeniami międzynarodowymi.

Sprawdź i dowiedz się:

Powołanie do życia pojęcia roamingu krajowego wiąże się z coraz większą konkurencją na rynku telekomunikacyjnym. Część operatorów nie dysponuje własną lub dostatecznie rozwiniętą infrastrukturą, która mogłaby zapewnić dostęp do usług wszystkim klientom, którzy podpisali z nimi umowę.

Gdy cofniemy się o kilkanaście lat wstecz, zauważymy, że wybór dostawców ograniczał się do 3 firm – obecnie jest ich już ponad 10.

Stąd też na mocy umów zawartych pomiędzy poszczególnymi operatorami, możliwe jest wykorzystanie istniejących już nadajników przez sieci, które nie są ich właścicielami.

Jak korzystać z roamingu krajowego?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, abonent w ramach umowy zawartej pomiędzy operatorami nie musi podejmować żadnych działań. Wystarczy, że posiada smartfon z aktywną opcją automatycznego wyboru sieci. Oznacza to, że telefon sam wybierze sygnał, który będzie najsilniejszy na danym obszarze, na którym znajduje się użytkownik.

Jak sprawdzić, czy mam włączony automatyczny wybór sieci?

Zapoznaj się z instrukcją zamieszczoną poniżej.

  • Znajdź na Ustawienia telefonu.
  • Przejdź do zakładki Sieci i Internet.
  • Stuknij w Sieć komórkowa.
  • Następnie wybierz Operatorzy sieci.
  • Jeśli automatyczny wybór się nie jest aktywny, wybierz opcję Automatycznie.

W zależności od modelu telefonu poszczególne kroki instrukcji mogą się nieznacznie różnić od podanych powyżej.

Roaming krajowy - czym jest? Podsumowanie

Roaming krajowy to usługa telekomunikacyjna umożliwiająca korzystanie z oferty operatora, który na mocy umowy wykorzystuje nadajniki innej sieci komórkowej.

Roaming krajowy powstał w celu rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Zaletą korzystania z roamingu krajowego jest zachowanie ciągłości usług.

Wróć do bloga
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Szukaj na blogu
Ikona wyszukiwania
NAJLEPSZY ABONAMENT KOMÓRKOWY

Najlepszy abonament komórkowy

PRZENIEŚ NUMER
DO OTVARTA!

Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się abonamentem tańszym od najtańszego na rynku bez zmiany dotychczasowego numeru telefonu!

DZWOŃ NAJTANIEJ Z OTVARTA

Dzwoń najtaniej z OTVARTA

Otvarta? To się opłaca!

Dowiedz się jak bardzo! Zostaw numer - oddzwonimy i razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą ofertę.